Pod pokličkou

 

Zážitkový kurz

Zážitkový kurz je doslova vytržením z každodenní reality, můžete si na něm užít spoustu zábavy, navázat nová přátelství a třeba se i něco naučit. Přednášky? školení? Ani náhodou! Učení probíhá samovolně pomocí zážitků a vlastních zkušeností, zážitková pedagogika nám umožňuje získat tyto zkušenosti v bezpečném prostředí hry.

Jak si představit zážitkový kurz? Nejspíš vám bude nabídnuta škála různých aktivit či her, jejichž cílem však většinou nebude jen zabití volného času a zábava, ale také následný přesah do reálného života, který vám umožní vidět věci zase v jiných souvislostech. Konkrétně budete nejspíš zkoušet spoustu nových věcí, překonávat nečekané výzvy, řešit strategické úkoly, tvořit, diskutovat, spolupracovat s ostatními nebo se zamýšlet sami nad sebou. K tomu všemu jako bonus bude parta podobně smýšlejících lidí, kteří chtějí příjemně strávit společný čas a nikdy vás nenechají na holičkách. 

Integrační akce

Pojem integrace má řadu různých definic, proto nám přijde dobré vysvětlit, co si předtím vlastně představujeme my a jaká by podle nás integrační akce měla být. Pokusíme se to vysvětlit tak nějak lidsky. 

Integrační akce je podle nás taková, která je otevřená lidem s nějakým handicapem a tito účastníci se na akci objeví. Program i zajištění akce s nimi počítá, proto by si na kurzu rozhodně neměli připadat jako přítěž, ale naopak jako rovnocenní partneři. Veškerého programu by se měli moci plnohodnotně zúčastnit. 

Neméně významným aspektem je pak pozitivní přínos integrace – tedy ne soucit či pečování o účastníky s postižením, ale vzájemné obohacení všech prostřednictvím společně stráveného času a zážitků.