Tábor z pohledu účastníka - Beátka

Česká Vesmírná Agentura odlétá na Misi Mars

Den 1. neděle - 4. srpna 2019

Přiletěli jsme zachránit budoucí generace. Přiletěli jsme probudit Mars.

Nejprve jsme se museli seznámit s naší celou posádkou. Hráli jsme různé seznamovací hry, abychom se všichni navzájem aspoň trošičku poznali. Potom, když už jsme se seznámili a stejně si pamatovali jen některé, protože jich bylo prostě tolik, že se to nedalo všechno zapamatovat. Jsme se odebrali na večeři, kde nám bylo oznámeno, že již dnes musíme začít s fyzickým výcvikem. S bručením jsme se odebrali na nástup, s něhož jsme se vydali do lesa vyzkoušet svou zdatnost. Rozdělili jsme se po chatkách a dostali jsme vlastní cedulky se jmény a šli jsme vyzkoumat naše zdatnosti. Měli jsme si zkusit koordinaci, kde jsme bez pomoci rukou museli nějakým způsobem přendat pomeranč od prvního k poslednímu členu party, aniž by spadl na zem. Pak jsme si museli ověřit svou mysl, tam šlo o to, zapamatovat si různých deset slov. Dalším stanovištěm byla odvaha, kde jsme museli přejít ve vzduchu, po nerovném povrchu. Co jsme si měli otestovat pak, jak dobře slyšíme, a jestli se po sluchu dokážeme trefit do krabice. Další testování bylo takové, jak dlouho vydržíme na stromě v objetí. A poslední stanoviště byla cesta, která skrývala v sobě překážky a my je museli zdolat. Tenhle fyzický výcvik jsme zvládli úplně všichni! Po zpěvu večerky jsme se po celém únavném dni ukládali do postýlek. Čeká nás další den plný dobrodružství.

Den 2. pondělí - 5. srpna 2019

Po milém budíčku jsme se pomalinku vyhrabali ze spacáčků a šli si udělat hygienu. Následovala rozcvička a po ní výtečná snídaně, která nás měla posílit. Další den, s nímž přichází další výcvik.

Po hodnocení budíčku a zazpívání naší hymny, jsme se vydali do lesa splnit další část výcviku. Měli jsme tři stanoviště a v nich šlo o toto. Na prvním stanovišti jsme museli přebrodit řeku a posbírat 5 surovin. Na druhém stanovišti jsme museli postavit raketu, či nějaký přístroj a něco o něm říct. Na třetím a posledním stanovišti jsme museli roztřídit věci na jedlé a nejedlé. Tenhle výcvik nám zabral celé dopoledne a my se s chutí řítili na oběd. Po obědě následovalo volno a neklidy. Odpočatí jsme s nadšením zjistili, že již dnes vyletíme na Mars. Jen nám chyběla velmi podstatná věc... Toť skafandry. Neváhali jsme ani chvilinku a šlo se vyrábět. Každý skafandr byl originální. Měl své výhody od jiných skafandrů. Teď bylo důležité se v nich umět dobře pohybovat, abychom si byli jistí, že to zvládneme i na Marsu. A šlo se trénovat.

První úkol byl na myšlení. Museli jsme seskládat dvě podobná slova dohromady, poskládat podle předlohy korálků úplně stejnou řadu a seskládat z písmenek slova a z nich větu. Druhý úkol byl na paměť a logické zamyšlení. Museli jsme například dát dohromady ovladačku, nebo pomocí kruhu s písmeny a provázku dát dohromady určitá písmena a tak dál. Další úkol, už trošičku pohybový, bylo chození po povrchu Marsu. Dostali jsme do návleků na boty vodu a museli jsme jí, co nejvíc přinést. Dalším úkolem byla spolupráce. Museli jsme rychle předávat nádoby s vodou, aniž by nám spadly. Další úkol byl taktéž spolupráce. Musel se náš celý tým chytit za jeden provaz a chodit po nerovném terénu. Další a zároveň poslední úkol byl pohyb ve skafandrech. Kde jsme museli válet sudy, udělat dřep. S radostí, že jsme všechny věci splnili jsme se seřadili na nástupu a dostali jsme nějaké živiny. Po pochvale inženýrů a samotné vedoucí posádky, jsme se odebrali sbalit si věci, které jsou pro nás potřebné do rakety. Kdo už měl sbaleno mohl se těšit na večeři. Po večeři byla tisková konference, kterou jsme všichni prošli a pak se mohlo vzlétat. Uložili jsme se do kajut na půl roční hybernační spánek. Tak za půl roku na Marsu!

Den 3. úterý - 6. srpna 2019

Po půl roce jsme se konečně mohli protáhnout, sice jsme ještě nebyli úplně na Marsu, ale kousek před ním. Zbývá nám tedy ještě pár hodin letu. Nicméně až jsme zjistili, co budeme jíst, ovesnou kaši, tak jsme raději chtěli být ještě v našich snech... Ze snu bychom stejně nic neměli, protože se rozezněl poplach. Snažili jsme se nevyvolávat paniku, ale potom, co jsme zjistili, že se pokazilo čerpadlo se vzduchem, tak to prostě nešlo vynechat. No, nicméně jsme potřebovali kyslík ještě k životu, tak jsme si udělali vlastní čerpadlo. Záhada vyřešena. Ó, ne, brzké radování nikdy nebylo dobré! Pokazili se nám další věci, jako například filtry s vodou. A honem opravovat. Po náročné, ale úspěšné opravě rakety, jsme se chtěli vrátit do kóje, najíst se... Byl tu přece malinký problémek, dveře nešly otevřít! No, nic, tak po kolenou. Doplazili jsme se nějak do obytné zóny a konečně jsme se najedli. Alespoň trochu. Další jídlo v pytlíčku... Po svačině, jsme se chtěli odreagovat, tak jsme si zahráli zvukové pexeso, to byla zábava! Pak přišel oběd a neklidy. Po neklidech se naše nadšení zvýšilo o milion procent, protože se bude přistávat na planetě!  Utíkali jsme do kójí a čekali, než nás připoutají. A jsme tu, na našem Ozónu. Konečně jsme se mohli projít na vzduchu, ale nemilé překvapení nás zastihlo.  Rudá planeta není v pořádku.  Nefungovaly filtry vody, vzduchu a tepla. Náš úkol byl v momentu jasný.  Musíme teraformovat Mars. Začali jsme obnovovat filtry elektrostatické, vodní, ÚV a další.

Po zprovoznění filtrů jsme se shlukli na naší základně a rozdělili jsme se do dvou skupin. Po posádce před námi, která tu na Marsu ještě sice někde je, tu zůstaly sektory, které jsme museli prozkoumat. Našli jsme třeba velehory, diamanty, nebo jsme museli přenést déšť.  Nejzajímavější bylo, že jsme v sektoru nalezli nějakou kazetu, kterou jsme odnesli zpět na ozónovou základnu. Později jsme si ji pustili a zjistili jsme, že je to audiodeník Heleny Ryplové, vedoucí minulé posádky.  Zjistili jsme pak, že není deník poskládaný za sebou, a že části jsou proházené.  Vzdělávat se taky musí a my se vzdělávali o vesmíru, o astronautech, raketách a zvířatech ve vesmíru.  Po dni plném příhod, nás čekala první noc na Ozonu, tak dobrou noc z Marsu.

Den 4. středa – 7. srpna 2019

První ráno na Marsu. Už se těšíme na další náš úkol, kterým bychom připravili Mars k životu. Po snídani jsme se mohli vrhnout na další teraformaci. Začali jsme zvyšovat teplotu. Hledali jsme radioaktivní prvky a pomocí běhu, jsme zvýšili jejich radioaktivitu.   Teplota se nám malinko zvýšila a my pokračovali s vodou. Dva členové party byli u čerpadla a pumpovali vodu. Další lidé chodili pro filtry. S filtry to fungovalo tak, že přinesli úplně nové filtry a postupně se znečišťovaly, znečištěné filtry se musely odnést na recyklaci, po chvíli recyklování, již zrecyklované filtry byly a my je mohli zase použít. Až byly po druhé již znečištěné, tak už byly nefunkční.  Další lidé byli u spouštění vody. Do nádoby se napustila voda a musela se odnést do připravené druhé nádoby.  Voda se také zvýšila.  A teď vzduch v atmosféře.  Zasadili jsme si nějaké rostlinky a doufali, že kyslík se v atmosféře zvýší taky. Po náročné práci jsme se šli najíst a na chvilku si odpočinout, protože, co se stalo pak…. Po neklidech nám bylo oznámeno, že se pokazilo přečerpávadlo na vodu. Takže jsme museli přenést vodu z nádob do další nádoby pomocí mini vědra. Po chvíli jsme byli už nachození a uznali jsme, že to bude trvat ještě pěkně dlouho. No jo, někoho po chvíli napadlo, že si postavíme potrubí a přelijeme vodu. Po menších problémech se nám to zdárně povedlo. V průběhu našeho stavění potrubí z projektu Jedeme pro Světlušku k nám přijeli z Českého rozhlasu. Pověděli nám spoustu cenných a zajímavých informací. Například jak to chodí v rozhlase. Byl to úžasný zážitek.  Náš den však nekončí. Musíme ještě do nedalekého lesa, kde musíme zasadit ještě nějaké rostlinky, abychom zvýšili hodnoty kyslíku.  Večer jsme si zahráli vesmírné riskuj.  Byl to skvěle strávený večer.  Na konec dne jsme si měli povědět "pohádku", která se po pár sekundách zvrhla k tomu, že král nekrál snědl králíčka a jeho kostičky shořely v lese. S noční můrou jsme pomalu usínali. Tak dobrou noc.

Den 5. čtvrtek - 8. srpna 2019 

Dnes je den, kdy se dlouho na základně nezdržíme.  Sbalené batůžky jsme hodili přes rameno, naskočili do Marsovských autíček a odjeli se podívat, jak to na tom Marsu zatím vypadá, jak moc jsme mu pomohli. Přes noc naši robotíci postavili dalešickou vodní elektrárnu, kde nás pak jedna ochotná Robotička provedla a ukázala nám nějaké exponáty. Naše cesta pokračovala dále. Přišli jsme k nedalekému přístavu, kde jsme se projeli na parníku.  Náš cíl už byl v dohledu. Spokojení a najezení jsme přišli do autocampu Wilsonka, kde jsme blbli ve vodě, jezdili na lodičkách a šlapadlech, mohli jsme si zkusit pedlboard a spoustu dalšího.  Vrátili jsme se po krásném dni na základnu a celý den jsme zakončili táborákem. Tenhle den jsme si odpočali a s úsměvem jsme usínali.

Den 6. pátek - 9. srpna 2019

Dnes při snídani nás čekalo nemilé přivítání do dalšího dne. Pouštěla se kazeta, kterou jsme včera nalezli. Další audiozáznam z deníku Heleny Ryplové. Zjistili jsme, že tu leží někde blízko naší základny nakažení virem, který je pomalu zabíjí. Vir, který ještě oni vyléčit neuměli a prosí nás o pomoc. Musíme pomoc jak jim, tak i nám, protože nás vir taky postihl. Jeden z nás byl trošku víc nakažený, a tak se s ním vir spojil. Po neúspěšných pokusech vir přemluvit, se nám povedlo ho nějak rozptýlit a dostat z něj něco, co po nás požaduje. Po hledání, domlouvání se, spolupráci, občas nějakých neshodách, se nám podařilo získat všechny suroviny na výrobu masti, která by nás měla vyléčit. Některým z nás totiž ochrnula ruka, když jsme plnili jeden z neúprosných úkolů od viru. Museli jsme se totiž napít vody s cukrem. Náš společník, který byl ve spojení s virem, pomalinku umíral. Začali jsme mazat mast na náplast a každý z nás ji dostal. Všichni jsme zdraví!  Kromě lidí z minulé posádky.  Naše svědomí by nebylo čisté už jen z důvodu, že jsme přijali neporušené tísňové volání o pomoc, jsme se rozhodli, že posádku Heleny Ryplové se pokusíme najít. Jsou uložení v záchranných modulech, které vydávají zvuk, který do přírody nepatří. Našli jsme tři účastníky posádky, ale pořád nám ještě jeden chyběl. Ten byl totiž velice důkladně schovaný a u něj byla další kazeta z audiodeníku.  Všechny účastníky jsme poslali na Zem, protože byli v ohrožení života.  Naše svědomí je čisté a my jsme na sebe všichni hrdí. Zachránili jsme nám všem životy.  Náš úspěch jsme pořádně oslavili na diskotéce, kde jsme celému Marsu dali najevo, že se s ničím nebojíme poprat, a že i v těch nejtěžších situacích se vždy podržíme. Naše parta je plná skvělých astronautů, kteří drží při sobě....

Den 7.  sobota - 10. srpna 2019

Dopoledne jsme dodělávali poslední úpravy zvyšování tepla, vody a kyslíku v atmosféře na planetě. Rozdělili jsme se do tří skupin na ty, co mají šikovné ruce, na ty, co umí ohnout svůj hřbet a na ty, co umí udržet balanc. Čekala nás malá zkouška z chemie. Museli jsme chodit pro různé prvky a seskládat kyslík, oxid uhličitý a vodu. Zkouškou jsme prošli a tím pádem byli zvýšeny i hodnoty v atmosféře Marsu. Odpoledne byl vyhlášen akutní oranžový poplach, což znamená, že se k rudé planetě blíží asteroid, který by v případě nárazu zničil 99 procent planety Mars.  Uvažovali jsme, co je pro nás nejlepší řešení a dospěli jsme k názoru, že se asteroid pokusíme odvrátit.  Začal náš boj o život.

Dostali jsme úkol zjistit, kolik je kamenů u ohniště, jak velká je naše posádka a kolik je na základně oken a další.  Dozvěděli jsme se šokující zprávu. Na odvrácení asteroidu máme pouhé dvě hodiny. Museli jsme se naučit střílet z praku na cíl, to se nám povedlo. Všichni jsme uměli vystřelit na cíl.  Běželi jsme proto rychle do lesa, nasbírali munici, nachystali prak a začali jsme jeden po druhém střílet.  Bezúspěšně. Naše naděje byli pomalu ztraceny, ale museli jsme vymyslet plán B. Přispěchali jsme na základnu a vytvořili si jaderné hlavice, které po zabodnutí, jsme mohli odpálit a doufat, že asteroid bude odvrácen. Povedlo se! Boj o život jsme všichni zvládli na jedničku.  Celou Marsovskou výpravu jsme chtěli zakončit táborákem, jen nám počasí nepřálo, a proto jsme se přesunuli do altánku a zakončili, tak naši výpravu tam.   Naše poslední noc na Marsu! Dobrou a sladké sny.

Den 8. neděle - 11. srpna 2019

Náš pobyt tady na Marsu utekl jako voda, ať se to zdálo krátké, jak chtělo, ve skutečnosti uběhlo pár let a moderní technologie stoupla natolik, že pro nás mohli přijet rodiče ve vesmírných autíčkách a odvést nás zase zpět domů.

Tenhle pobyt mi toho spoustu dal, nové zkušenosti, zážitky.  Nemluvě o nových přátelstvích a plno zábavy. Životy nás málem někdy ukončily svou existenci, ale správná parta lidí je dokázala vždy zachránit.  Děkuji celé posádce, která se mnou letěla na Mars a prozkoumala tajemství rudé planety.  Snad se na rudou planetu ještě někdy dostanu. Tak za rok AHOJ!

Bea