Brno - město uprostřed Evropy (účastnická reportáž)

Jako každým rokem tak i letos se zde v Brně na přelomu měsíce května a června konaly oslavy nazvané „Brno město uprostřed Evropy“, které jsou spojeny i s přehlídkou soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě, nesoucí název Starobrno Igniss Brunensis. Již 18. rokem se tyto oslavy v jihomoravské metropoli konají a vůbec poprvé jsme u toho byli i my, příznivci ŽTJ. Celá akce se moc povedla, účast byla velmi hojná o víkendu nás bylo 9 lidí, objevili se jak nové, tak i některé stálé tváře.

Páteční den se nesl ve znamení turistiky, kdy jsme vyrazili po stopách Bitvy tří císařů.  Městským autobusem jsme dojeli do Sokolnice-Telnice. Po krátké a vydatné třešňové svačině jsme doputovali k Mohyle Míru, kde jsme si prohlédli museum a kapličku, v níž jsme pozorovali zvláštní akustiku.

Také jsme se prošli okolo vlčímákové louky směr Prace, odkud nám jel autobus zpátky do Brna.

Večer jsme přivítali ještě některé nově příchozí a následovalo příjemné sprchování u Sukyho, v zápětí jeho ještě víc vynikající jahodová buchta, krátká retropárty a splněná hudební přání. 

Nejdelším dnem byla sobota. Dopoledne proběhla dvouhodinová prohlídka města s průvodcem, navštívili jsme Starou radnici, tam si prohlédli krokodýla a starobrněnské kolo. Omrkli jsme, jak se razí mince, vystoupali na věž a pokračovali jsme na Náměstí Svobody, kde v 11 hodin odbíjel orloj. Zastavili se u kostela Sv. Jakuba a prohlídku jsme zakončili na Moravském Náměstí u hmatového modelu Brna.

Odpoledne jsme sestoupili dolů do podzemního labyrintu pod Zelným trhem, kde jsme procházeli  galerií obrazů, vinným sklípkem a skladištěm potravin. Rovněž se nám naskytla možnost vyzkoušet si křesání a nahlédli jsme i do mučírny.

Následoval pozdnější oběd, který byl trošku luxusnější, neboť jsme navštívili středověkou krčmu na Náměstí Svobody.

A byl tu zlatý hřeb sobotního dne a možná i celé víkendové akce, a to večerní ohňostroj, který nesl název Rovnou do srdce a představili ho FLASH BARRANDOV z Česka. Někteří odvážní navštívili i pouťové atrakce, které vždy bývají součástí celého svátku. 

Nedělní den jsme strávili v nově otevřeném vědeckém a zábavním centru VIDA na brněnském výstavišti. Zde jsme si mohli vyzkoušet různé pokusy, povozili se na kole na laně, na vlastní kůži pocítili sílu některých přírodních jevů jako třeba zemětřesení a povodně a navštívili vědeckou show, kde nám předvedli další pokusy s vodou, ohněm a suchým ledem. O polední přestávce jsme navštívili indickou restauraci, kde jsme si moc pochutnali.

Následovalo loučení a rozjezd domů.

Celá víkendová akce se moc povedla taky díky nádhernému letnímu počasí, které nám vydrželo po celý čtyři dny.

Autor článku: Pavel Klim

Fotogalerie

Kategorie: