ABARAT - tábor pro nevidomé děti

„Veverská Bítýška – konečná stanice. Prosíme, vystupte.

Neosobní hlas z MHD odstartoval naše týdenní dobrodružství – Alea iacta est! K tábořišti YMCA Brno je to ještě kus cesty. Cíl poznáváme poměrně snadno – chatky, srub a jídelna schoulené v údolí mezi dvěma kopci, natažená lana, která tvoří vodící linky pro přijíždějící účastníky, dvě teepee, a cinkání rolniček vodících psů.

Zapsaný spolek Život trochu jinak letos převzal štafetu v pořádání táboru pro děti a mládež se zrakovým postižením, který se konal v termínu od 6. do 13. srpna 2016. Hlavní vedoucí tábora, dvanáct oddílových vedoucích, pět instruktorů, šest lidí v technickém zázemí tábora a pět tzv. programáků, ti všichni se snažili, aby se téměř tři desítky dětí vracely z tábora spokojené a obohacené o nové zážitky a zkušenosti.

Ústředním tématem celého tábora byl ABARAT (na motivy knihy Cliva Barkera), svět s dvaceti pěti ostrovy, na kterých se stále něco děje. Samozřejmě nechyběla kladná hrdinka Candy, zlý a po moci toužící Carrion, průvodce novým světem John Neplecha, tajuplný vědec Rojo Pixler a další postavy.

Na nezvyklých ostrovech se účastníci dostávali do různorodých situací, ve kterých ještě mnozí nebyli. Děti mohly projevit svou schopnost spolupracovat při hledání Johna Neplechy uvězněného v rostlině na ostrově Nyní, nebo ukázat svou odvahu při rozpouštění Carrionovy armády z bahňáků na Gorgossiu. Holky a kluci sami, ale i v družinách, překonávali překážky a hranice. Všichni byli vedeni k co největší samostatnosti, družinoví vedoucí „pouze“ děti podporovali ve všemožných aktivitách. Uprostřed týdne se táborníci vypravili do velkého města Commexa (Brna) na oblíbený program - na ptačku. Děti dostaly úkoly, které měly splnit – např. zeptat Commexanů na zadanou informaci, něco koupit, dostat se na určené místo. Na hladký průběh ptačky dohlíželo téměř celé dospělé osazenstvo tábora. Všichni uspěli, proto si zasloužili si zajít do místních restaurací na oběd. Odpoledne nám pak vědec Rojo Pixler ve své laboratoři ve VIDA! Science centru pomohl důležitou informací k poražení temného Carriona.

Děti celkem prozkoumaly devět ostrovů, kde museli rozpoznávat dobro od zla, prokázat svou zdatnost v různých procedurách v Blázinci, nebo se na celý den vypravit po staru (po vlastních) na Babilonium. Jako odreagování po náročnějších programech přišly vhod umělecky zaměřené aktivity - například výroba mapky svého vlastního ostrova, modelování postavy Carriona na zatykač, uspořádali jsme také krásný večer s cimbálovou muzikou z Mikulova, která se setkala s obrovským úspěchem.

Nechyběl ani táborák a zpívání u ohně, jeden večer uprostřed hřiště vyrostla nafukovací skákací překážková dráha. Rozdávaly se odměny pořádkumilovným dětem a nasazovala vestička pořádku nebezpečným jedincům. Pokud se děti nudily ve svém volném čase, mohly plnit tzv. Pixlery, což byly poměrně náročné aktivity na zvládnutí, které testovaly všemožně dovednosti dětí.

Abarat byl po týdnu nebezpečí zachráněn, Carrion poražen a odvezen do vězení. Mise byla úspěšně splněna. Věříme, že každý z nás zúčastněných si odvezl spoustu neopakovatelných zážitků a kamarádů.

Děkujeme sponzorům - Magistrát města Brna, Světluška (NFČR), Miarkovi a Nadace zdraví pro Moravu - za poskytnutí finanční podpory pro projekt.

Autor článku: Katka Matulíková

Fotogalerie

Kategorie: