ZAOSTŘENO 2013

Základna Strážná nedaleko Lelekovic v druhé polovině srpna hostila první ročník veletrhu VENEZA. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Nevíte, o co jde? Nikdo vás nepozval? Nevadí, čtěte dál a vše se dozvíte.

Sedmnáct statečných, kteří se přihlásili na integrační zážitkový kurz ZAOSTŘENO, totiž pozvánku na tento veletrh dostalo, a tak se v sobotu 17. srpna vydali strávit týden plný nevšedních zážitků. VENEZA je totiž veletrh nevšedních zážitků a věříme, že o ně nebyla nouze.

Jak ale napsat článek o kurzu, jehož tématem byla obyčejnost? Zkusíme vsadit na právě na ni, třeba v ní najdete něco, co okouzlí zrovna vás…

Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.“
(Jan Werich)

Skrze zážitkový program mohli účastníci prožívat svátečnost každého z osmi dní kurzu, možná i svátečnost jedinečných okamžiků, maličkostí či setkání. Vrátili se do dětského světa, zakusili chuť obyčejných večeří, navštívili muzeum neobyčejně obyčejných osobností a s jednou z nich se i osobně setkali, přemýšleli nad každodenními rituály ve svém životě, nad plynutím času. Na vlastní kůži poznali, jaké to je, přijít o věci, které považujeme za samozřejmé. Sami si pojmenovali, kým se právě teď cítí být, a na základě toho si zvolili své nové jméno. Psali si obyčejné dopisy. Dozvídali se, kde, jak a za jakých okolností vznikaly obyčejné věci denní potřeby. Zrekonstruovali most přes Ponávku. Měli čas se zastavit. Učili se pracovat s nejobyčejnějším nástrojem, se svým vlastním hlasem. Dočetli až do konce Pohádku o ztracené krajině, aby zjistili, že „jediné, co se v životě neztrácí, je čas, který dobře prožiješ…“

Svůj čas spolu prožili účastníci „koukaví“ i „nekoukaví“ (s těžkým zrakovým postižením), program byl přizpůsoben tak, aby byl pro integrovanou skupinu zvládnutelný. Pro vidící zájemce navíc byla k dispozici možnost, prožít kousek tohoto „času“ poslepu – řada z nich nabídky využila a pod klapkami strávili 4, 6, 12 nebo 24 hodin. Nevidomí účastníci jim byli v těchto chvílích oporou, rádci i vzorem, že všechno jde, když se chce. Naopak vlastní zážitek z této situace bude jistě dobrým pomocníkem třeba při náhodném setkání s nevidomým v běžném životě.

Věříme, že kurz naplnil očekávání účastníků a že objevili to svoje „kouzlo obyčejností“.

Za finanční podporu děkujeme evropskému programu Mládež v akci a Nadaci Leontinka.

Milanovi Mikinovi Appelovi a Kamči Zenklové děkujeme za jejich čas, který věnovali účastníkům kurzu.

MŠ Safirka děkujeme za bezplatné zapůjčení materiálu.

Fotogalerie

Kategorie: